Ima li grad Kraljevo,kao lokalna samouprava, na raspolaganju dovoljno kadrovskih, finansijskih i organizacionih resursa da se uhvati u koštac sa višegodišnjim problemom kvaliteta vazduha tokom grejne sezone?
Ovo je pitanje koje sebi a i drugim akterima u lokalnoj zajednici odgovornim za rešavanje ovog problema, najčešće postavljaju aktivisti malog broja udruženja građana koja se kontinuirano, godinama unazad, bave problemom kvaliteta vazduha u gradu na Ibru tokom grejne sezone.
Bezbroj je meandara u traganju za odgovorom na ovo pitanje a glavni razlog zašto je teško dati jasan odgovor na njega je taj što, posle više od tri godine od promena učinjenih u normativnom uređenju unutar sektora energetike i energetske efikasnosti na nacionalnom nivou, to isto nije učinjeno i na nivou grada Kraljeva kao lokalne samouprave.
Ako je za utehu,a nije,slična je ,na žalost,situacija i u većini drugih lokalnih samouprava u Srbiji. Parcijalne mere idukovane ,mahom, od strane resornih ministarstava osnovna su karakteristika postupanja lokalne samouprave u energetskom sektoru Kraljeva u predhodnom periodu.
Tako se u Kraljevu ,zadnjih nekoliko godina,na jednoj strani sprovode mere unapređenja energetskih svojstava pojedinih javnih objekata, sufinansiraju se mere unapređenja energetskih svojstava zgrada za kolektivno stanovanje i individualnih objekata kao i mere konverzije energenata u javnim objektima…
Na drugoj strani pak izostaje planiranje i integrisanje svih raspoloživih resursa lokalne zajednice u borbi za kvalitetniji vazduh u gradu , pre svega većim korišćenjem obnovljivih izvora energje. A to je ono što je ključna uloga lokalne samouprave i njen doprinos izvršavanju međunarodno prihvaćenih obaveza države Srbije u dekarbonizaciji energetike.
“Pokušali smo,zahvaljujući podršci Trag fondacije, da ,u predhodna tri meseca, ukažemo kako donosiocima odluka tako i građanima Kraljeva na važnost promena postojećih praksi u procesima planiranja i usvajanja javnih politka grada Kraljeva u energetskom sektoru. Smatrali smo da ,upravo sada baš u ovim prvim postizbornim mesecima, treba otvoriti teme iz oblasti lokalne energetike koja generiše najviše uzroka problema kvaliteta vazduha ,dok još traje proces kadrovskog zaokruživanja u organima lokalne samouprave, javne uprave grada, javnih preduzeća i ustanovama čiji je osnivač grad” kazao nam je diplomirani elektro inženjer Milan Kojić iz udruženja građana „Kraljevački razvojni centar” i dodao:
„Smatramo važnim da se,upravo sada, čuje glas nas civilnog sektora grada o aktuelnom stanju u lokalnom energetskom sektoru a još važnijim smatramo okupljanje i integrisanje svih raspoloživih resursa znanja i kadrova iz privrednog, obrazovnog ,javnog i civilnog sektora grada. Cilj tog okupljanja treba da bude tragnje za optimalnim rešenjima unapređenja efikasnosti i funkcionisanja lokalne energetike. To integrisanje raspoloživih resursa lokalne zajednice treba da bude jedan od prioriteta u delovanju novokonstituisanih organa lokalne samouprave. Kreiranje organizacionih i drugih predpostavki , za zajedničko međusektorsko delovanje koje uvažava nove tehnologije koje omogućavaju efikasnije korišćenje obnovljivih izvora energije i nove modele diverzifikacije u proizvodnji energije je u funkciji snažnijeg razvoja našeg Kraljeva .A to je,po našem mišljenju, par ekselans primer zajedničkog interesa svih aktera u organima lokalne samouprave bez obzira na njihovu stranačku pripadnost.”
U danima koji su pred nama bićemo svedoci koji je eho ovog ,slobodno recimo, aplela koji,ne i po prvi put, dolazi iz civilnog sektora grada a tiče se promena postojećih praksi planiranja i usvajanja javnih politika.Ovoga puta u oblasti energetike i energetske efikasnosti.
Broj pregleda: 486
Tagovi: kraljevački razvojni centar, Trag fondacija
Komentari su zatvoreni.