subota, 03. januar 2026.

Evropski projekat donosi podršku selima Kraljeva: održiva poljoprivreda i „zelena energija“ u fokusu

Objavljeno: 29.12.2025. | autor: KV Novosti -on line Bez komentara

U Vrnjačkoj Banji je održan skup organizacija civilnog društva iz više gradova Srbije, posvećen razvoju ruralnih sredina, održivoj poljoprivredi i zaštiti životne sredine. Skup je organizovala Asocijacija za razvoj Ibarske doline (IDA) iz Kraljeva, u okviru aktivnosti Mreže za ruralni razvoj Srbije.

Događaj je realizovan u okviru projekta Fond Akademije „Od polja do stola“ za zeleni Zapadni Balkan, koji se sprovodi uz podršku Evropske unije. Projekat obuhvata više zemalja regiona, a u Srbiji ga implementira Mreža za ruralni razvoj Srbije.

Sa skupa OCD u Vrnjačkoj Banji u organizaciji Mreže za ruralni razvoj Srbije

Sredstva Evropske unije kroz ovaj fond dodeljuju se organizacijama civilnog društva, koje zatim realizuju projekte u oblastima održive poljoprivrede i poljoprivrednih praksi, ruralnog razvoja i proizvodnje hrane, zaštite životne sredine, očuvanja biodiverziteta, kao i ublažavanja i prilagođavanja klimatskim promenama.

Za Kraljevo je posebno značajno što su među podržanim organizacijama i Fenomena i Kraljevački razvojni centar, čije će se aktivnosti sprovoditi u ruralnim delovima grada.

Među OCD koje su dobile podršku su i dve iz Kraljeva „Fenomena“ i „Kraljevački razvojni centar“

Fenomena će raditi sa ženama-poljoprivrednicama na unapređenju proizvodnje, primeni isplativijih praksi i lakšem plasmanu domaćih proizvoda na lokalnom tržištu, dok Kraljevački razvojni centar realizuje projekat čiji je cilj osnaživanje sela u oblasti energetske održivosti. Projekat KRC-a ima za cilj da osposobi ruralne zajednice u Kraljevu za korišćenje „zelene energije“, kroz edukaciju građana i povezivanje lokalnih institucija u zajedničkom delovanju.

Ovakvi projekti doprinose približavanju praksama Evropske unije, gde se posebna pažnja posvećuje ravnomernom razvoju i podršci ruralnim područjima, uz očuvanje prirodnih resursa i razvoj aktivnosti koje ne ugrožavaju životnu sredinu.

Broj pregleda: 198

Tagovi: , , ,