utorak, 23. april 2024.

U Kraljevu obeležen 1.mart  – Međunarodni dan civilne zaštite

Objavljeno: 01.03.2022. | autor: KV Novosti -on line

Povodom obeležavanja  1.marta-Međunarodnog Dana civilne zaštite danas je,u hotelu „Turist“ u Kraljevu,u organizaciji Odeljenja za poslove civilne zaštite uz podršku Stalne konferencije gradova i opština, kao i Srpskog udruženja za zemljotresno inženjerstvo,održano predavanje na temu: Zemljotresi u Srbiji – rizici i posledice. Predavanje je održala prof. dr Svetlana Nikolić-Brzev, dipl.građ.inž,vanredni profesor, Univerziteta Britanske Kolumbije iz Vankuvera u Kanadi koja je i  predsednica Srpskog udruženja za zemljotresno inženjerstvo.

Predavanje je podsetilo na činjenicu da se ove godine obeležava 100 godina od najrazornijeg zemljotresa u Srbiji koji je pogodio opštinu Lazarevac 23.marta 1922. godine , magnitude 6,0 stepeni po Rihteru  a dat  je i kratak prikaz najrazornijih zemljotresa koji su se desili na našim prostorima, kao i pregled šteta nakon tih zemljotresa.

Na ovaj način organizator je želeo da značaj jačanja svesti o mogućem  riziku od pojave zemljotresa i potrebi snaženja društva kako bi ono bilo otpornije na buduće katastrofe a što je moguće kroz dalju izgradnju sistema civilne zaštite i jačanje međuopštinske saradnje.

Primer dobre prakse neophodne međuopštinske saradnje jeste asocijacija „Sliv Zapadne Morave“ koja ,po Sporazumu iz 2019 godine okuplja 18 lokalnih samouprava. Inicijativu za formiranje ove asocijacije pokrenulo je ,još 2014 godine ,Odeljenja za poslove civilne zaštite gradske uprave Kraljeva  da bi se,tokom petogodišnjeg rada podržanog od Stalne konferencije gradova i opština i Kancelarije za javna ulaganja tek Izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi iz juna 2018. godine, definisala mogućnost ostvarivanja takve saradnje i udruživanja jedinica lokalne samouprave, sa mogućnostima udruživanja sredstava i obrazovanja,između ostalog i stvaranjem zajedničkih organa.Time je kreiran normativni okvir za institucionalizaciju saradnje lokalnih samouprava započete odmah posle katastrofalnih majskih poplava u Srbiji 2014. godine.

Zato su se opštine i gradovi u Slivu Zapadne Morave  odlučili za model osnivanja zajedničke međuopštinske službe za efikasnije vršenje izvornih i poverenih im poslova u oblasti smanjenja rizika od katastrofa i poslova razvoja civilne zaštite. Osamnaest gradova iopština iz sliva Zapadne Morave odlučilo se da sarađuje na smanjenju rizika od poplava.

Na  današnjem skupu  predstavljene su aktivnosti koje će u 2022. godini biti realizovane, kako od strane SKGO, tako i od strane gradova i opština sliva Zapadne Morave.

Print Friendly, PDF & Email

Broj pregleda: 600

Komentari su zatvoreni.