Juče je,u sedištu preduzeća “Termoinvest”, iz Šumarica kod Kraljeva, oranizovan susret i razgovor predstavnika javnoj, privrednog i civilnog sektora grada Kraljeva koji su ,u ranijem periodu, iskazali interesovanje za veće korišćenje obnovljivih izvora energije , pre svega solarne energije.
Organizator sastanka udruženje građana “Novi Put” koje sprovodi projekat „Solarna energija, važan faktor razvoja prerađivačke industrije“ čiju realizaciju je pomoglo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nije slučajno izabralo baš “Termoinvest “kao mesto za ovaj skup. Ovo preduzeće je ,septembra 2022 godine, priključilo na distributivnu mrežu, solarnu elektranu instalisane snage 40kW pa je ,još uvek, jedini pravni subjekt, sa teritorije Raškog upravnog okruga, upisan ,među ,do danas upisanih, 136 pravnih lica iz čitave Srbije u Registar kupaca-proizvođača koji nisu domaćinstvo ili stambena zadruga ,koga vodi Elektrodistribucija Srbije
Braća Mladen i Vladimir Jelić ,koji ,kao druga generacija, vode ovo uspešno porodično preduzeće, svoju odluku da se upuste u ovaj pionirski poduhvat obrazložili su prvenstveno potrebom da umanje troškove za eketričnu energiju koju koriste u proizvodnom procesu. Njihova je procena bazirana na predhodno dobijenim informacijama o benefitima korišćenja solarne energije, da će im se uloženo u solarnu elektranu vratiti i na druge načine . Oni veruju da će se ,i kod nas, vrlo brzo menjati regulativa o uvođenju takse na emisiju CO2 što je vrlo značajno za preduzeća koja računaju na izvoz svoji proizvoda ili usluga na tržište Evropske unije.
Magistar tehničkih nauka Jovan Nešović koji vodi ovaj projekat ima ,takođe, iskustva u procesima planiranja i izgradnje solarnih elektrana .On je zajedno sa diplomiranim elektroinženjerom Milanom Kojićem ,koji je vršio nadzor na izgradnju solarne elektrane na krovu “Termoinvest”-a, vodio projekat izgradnje solarne elektrane na krovu “JEP Toplana” snage 50 kW. Ta solarna elektrana nije ,na žalost, priključena na elektrodistributivni sistem,iz vrlo čudnih i neobjašnjivih razloga, iako je njena gradnja završena još pre gradnje solarne elektrane u Šumaricama.
I njihova ,najkraće sažeta, iskustva ukazuju na potrebu većeg korišćenja solarne energije u prerađivačkoj industriji, pre svega,ali i na potrebu veće podrške države i lokalnih samoprava svima koji se ohrabre da krenu putem neumitne energetske tranzicije.
Pored subvencija, povoljnih kredita, poreskih olakšica oni ističu potrebu organizovanja edukacije kadrova iz javnih uprava lokalnih samouprav i delova Elektroprivrede Srbije koji se angažuju u procesima sprovođenja mera javnih politika u sektoru enertgetike, posebno u delu većeg korišćenja obnovljivih izvora energije.
Nesnalaženje aktera iz institucija sistema , na početku primene novih agendi u energetskom sektoru Srbije, i neujednačene prakse u primeni donetih tehničkih propisa i pravnih normi, utiču negativno na motivisanje većeg broja građana i privrednika da se upuste u korišćenje lokalno dostupnih obnovljivih izvora energije.
Svi učesnici sastanka održanog u “Termoinvestu” saglasni su sa stavom da u svim ovim procesima ima mesta i potrebe za većom međusektorskom saradnjom i snažnijim uključivanjem onih ,malobrojnih, udruženja građana koja se ,na različite načine, bave energetikom i energetskom efikasnošću, okupljajući retke kompetentne i kvalifikovane stručnjake.
Broj pregleda: 646
Tagovi: kraljevo, Novi Put, Solarna energija, važan faktor razvoja prerađivačke industrije
Komentari su zatvoreni.