Konferencijom za štampu , organizovanom danas u u beogradskom „Medija centru“ na inicijativu udruženja građana „Građanski front“ i „Ne davimo Beograd“ najavljeno je organizovanje protestnih skupova građana, zbog velikog zađenja vazduha , za sredu 5.februar u dvadeset gradova širom Srbije.
Među učesnicma konferencije za štampu u Beogradu bili su i predstavnici kraljevačkog udruženja građana „Lokalni front“ koje ima svojih pet odbornika u Skupštini grada Kraljeva.
Ovo udruženje je danas obavestilo lokalne medije da će se i u Kraljevu , u sredu 5 .februara na Trgu Jovana Sarića , ispred Skupštine grada ,organizovati javni skup pod nazivom „Borba za čist vazduh“ koji će početi u 12 časova.

Da je situacija u Kraljevu alarmantna, kada je u pitanju kvalitet vazduha, rečito svedoči i poslednji Izveštaja Zavoda za javno zdravlje iz Kraljeva, broj 114 od 30.01.2020 godine. U njemu su dati rezultati merenja sadržaju frakcija PM10 suspendovanih čestica u vazduhu zabeleženi na jedinom mernom mestu u gradu , kod Policijiske uprave u ulici Vojvode Putnika. Tako je, u periodu od 1. do 27 januara u Kraljevu bilo čak dvadeset dana sa indeksom kvaliteta vazduha jako zagađen , sa rekordnih, negativnih 366,85 μg/m3 zabeleženih u nedelju 26.januara.
Zbog mogućnosti mernog uređaja i metodologije obrade očitanih podataka rezultati merenja kvaliteta vazduha saopštavaju se javnosti sa zakašnjenjem od tri dana.

Budžetom grada Kraljeva za 2020 godinu za Program 6 – Zaštita životne sredine planirano je 192.451.070 dinara ili 4,3 odsto od ukupnog budžeta .Za Programsku aktivnost 0002- Praćenje kvaliteta elemenata životne sredine (gde spada i praćenje kvaliteta vazduha) planirano je – 0 dinara.
To svakako ne znači da se u Kraljevu ne meri kvalitet vazduha. Već smo više puta pisali da merenje i saopštavnje rezultata radi Zavod za javno zdravlje Kraljevo ali se ta usluga njemu plaća ,verovatno sa nekih drugih budžetskih pozicija.
I dalje ostaje nejasno zašto se to merenje kvaliteta vazduha ,obzirom da se radi o kontinuiranoj aktivnosti ,ne iskazuje kao posebna programska aktivnost sa svojim ciljevima ,ishodima i izlaznim rezultatima. Ovako se ,u Kraljevu, radi godinam unazad od kada se izrađuju i usvajaju programski budžeti a to je u koliziji sa potrebom da programski budžet lokalne samouprave bude transparentniji i razumljviji za građane u odnosu na stare, linijske budžete koji su napušteni još 2015 godine usvajanjem Zakona o budžetskom sistemu.
Broj pregleda: 929
Komentari su zatvoreni.