petak, 09. maj 2025.

Dan pobede u Kraljevu obeležen skromnim, protokolarnim, sadržajem

Objavljeno: 09.05.2025. | autor: KV Novosti -on line Bez komentara

Iako je svojevrsni jubilej ,80.godina od potpisivanja bezuslovne kapitualacije fašističke Nemačke u Berlinu, nalagao, da se bar u Kraljevu kao jednom od gradova većih stradalnika tokom II svetskog rata, Dan pobede obeleži sadržajnim  programom sve je ,za razliku od nekih ranijih godina, ostalo u domenu skromnog,protokolarnog događaja.

Delegacije grada Kraljeva,Raškog upravnog okruga,Vojske Srbije,Policijske uprave Kraljevo,ratnih veterana ,organizacija koje neguju tradicije oslobodilačkih ratova i drugih udruženja građana položile su ,danas ,vence na na „Spomenik otpora i pobede“ u parku kod kraljevačke železničke stanice čime je  obeležen 9. maj – Dan pobede nad fašizmom.

Ovaj dan se obeležava u znak sećanja na završetak vojnih operacija u II svetskom ratu,na tlu Evropskog kontinenta, jer je nešto iza ponoći, 8. maja 1945 ,u Berlinu,potpisana bezuslovna kapitulacija Nemačke.

Tokom šest godina trajanja rata u kome je učestvovala 61 država poginulo je ,prema nekim procenama od 50 do 80 miliona ljudi širom planete. Svojevremeno je Državna komisija bivše Jugoslavije objavila da je u II svetskom ratu,na njenom tlu, poginulo 1.706.000 osoba,od kojih je više od 300.000 boraca.

Na žalost rat na prostorima bivše Jugoslavije potrajao je do 15.maja 1945.godine,a kao službeni datum završetka II svetskog rata uzima se 2.septembar 1945.godine jer tada Japan, na američkom bojnom brodu Misuri u Tokijskom zalivu, potpisao kapitulaciju posle bacanja atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki.

Kraljevo (ni)je zaboravilo junake iz II svetskog rata koji su ga , novembra 1944 godine oslobodili od fašističkog okupatora. A to su , podsetimo se, pripadnici 64 korpusa Crvene armije u sadejstvu sa borcima II Proleterske brigade, XVII divizije i XIV korpusa Narodno oslobodilačke vojske Jugoslavije.

Svedoci  smo da se proces prekrajanja istoriskih činjenica  i fabrikovanje takozvanih novih pogleda na te dane II svetskog rata i ulogu pojedinih političkih i vojnih pokreta u Srbiji tog doba,odvija u kontinuitetu od početka devedestih godina sa intezitetom posebno pojačanim od dvehiljadite godine pa na ovamo.Širom Srbije izmenjena su imena hiljada ulica,trgova,škola,ustanova u funkciji retuširanja-prekrajanja istoriskih činjenica.Doneti su čak i zakoni sa takvom ulogom a već trinaset godina uči se iz novih udžbenika koji,mahom,nekritički slede taj trend.Generacije mladih stasalih sa tim novim istoriskim znanjima dodatno smo zbunjivali  sudskim procesima  kojima se pravnom alhemijom želi potreti ono što nam je obezbedilo mesto u aleji naroda koji je žestoko stradao od fašizma i u borbi za njegovo slamanje.

U Kraljevu,na par stotina metra od„Spomenik otpora i pobede“    leži više od dvehiljade streljanih čija je jedina krivica bila što su pripadnici naroda koji se drznuo da se suprotstavi tom  totalitarnom zlu.Oni, i hiljade njima sličnih čija je krv natapala plodu zemlju Srbije  traže od nas da  ma  kakvo vreme da je  samo jedno-Da o prošlosti , njihovom stradanju i prerastanju tog stradanja u otpor do pobede govorimo uvek i svuda samo istinu.

Posle završetka protokolarnog dela današnjeg obeležavanja Dana pobede kojim ,iz nama nepoznatih razloga,nije bilo predviđeno obraćanje bilo kog zvaničnika grada ,o posledicama stradanja Kraljeva tokom II svetskog rata kraj Spomenika otpora i pobede,govorio je dr.Milan Matijević predsednik udruženja za negovanje tradicija “Jovan Kursula”.

Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope,u znak sećanja na  dana  kada je,1950. Godine, ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka, u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama. Odluku o obeležavanju ovog datuma doneo je Evropski savet 1955. godine u Milanu.

„Spomenik otpora i pobede“  je delo slovenačkog i jugoslovenskog vajara Lojzeta Dolinara .Svečano je otkriven 29. novembra 1959. godine, prilikom obeležavanja 15-godišnjice oslobađanja Kraljeva u II svetskom ratu.

Broj pregleda: 122

Tagovi: , ,