petak, 19. april 2024.

Snaga zajednice za borbu protiv prirodnih katastofa je u međusobnom poverenju njenih pripadnika!

Objavljeno: 18.09.2018. | autor: KV Novosti -on line

Na razgovorima organizovanim u forumima , danas u Beogradu , tokom drugog dana trodnevne međunarodne konferencije Understending Risk Balkans Conference , Odelejnju za poslove civilne zaštite Gradske uprave grada Kraljeva ukazano je svojevrsno priznaje činjenicom da je to jedini predstavnik lokalnih samouprava sa prostora čitavog Balkana kome je omogućeno da predstavi svoja iskustva i svoje aktivnosti u inovativnim pristupima procena rizika od katastrofa izazvanih, mahom, posledicama klimatskih promena.

 

Trodnevna međunarodna konferencija „Understending Risk Balkans Conference“ (Razumeti rizike) je okupila stručnjake i praktičare iz sektora javnih uprava nacionalnih nivoa , istraživačkih instituacija ,nevladinog sektora ,civilnog duštva kako bi , na jednom mestu ,razmenili isksutva i upoznali se sa najnovijim rešenjima koja su dobla potvrdu u praksi identifikovanja i procena rizika od katastrofa. Iako u svom nazivu ima odrednicu balkanska, konferencija je okupila eksperte iz preko pedeset zemalja iz čitavog sveta.

I baš na takvom skupu data je prilika da grad Kraljevo ,tačnije Odelejnje za poslove civilne zaštite Gradske uprave grada da predstavi svoja iskustva i svoje aktivnosti u inovativnim pristupima procena rizika od katastrofa. To je , sudeći po brojnim pitanjima postvaljenim mu posle nastupa , ali i po aplauzu koga je dobio , vrlo uspešno obavio diplomirani inžinjer rudarstva Zdravko Maksimović, načenik ovog dela gradske uprave Kraljeva. U svom nastupu na panelu pod nazivom „Uloga zajednice u pripremi i reagovanju na katasrofu“ , odmah posle eksperata iz Meksika koji su govorili o iskustvima ove latino- američke države u angažovanju aktera iz njihove zajednice u reagovanju na katastrofu ,Maksimović je govorio o iskustvima Kraljeva kao lokalne zajednice , stečenim kroz suočavanje sa posledicama zemljotresa 2010 godine i katastrofalnih, majskih, poplava 2014 godine.

 

„Bilo je to , rekao je Maksimović , bolno otrežnjenje i shvatanje da smo u vremenima tranzicije olako i bespotrebno odbacili i neka dobra rešenja iz predhodnog perioda poput sistema angažovanja i uključivanja građana u procese prevencije i otklanjanja posledica elementarnih nepogoda kroz sistem civilne zaštite. Izvukli smo pouke ,organizovali se ,krenuli i za kratko vreme mnoge naše ideje materijalizovali.

Toga ne bi bilo bez međusobnog poverenja svih aktera u lokalnoj zajednici koga gradimo i dalje i za koje smo svesni da je ključ za kreiranje uspešnog i efikasnog sistema uključivanja građana u poslove prevencije i upravljanja vanrednim situacijama kroz razvijanje mreže poverenika civilne zaštite. U međuvremenu krug onih koji su prepoznali ,zašto ,kako , i šta to radimo se širi i van naše ,lokalne, zajednice . Širi se i to , neophodno, poverenje u naše inicijative poput recimo našeg modela udruživanja lokalnih samouprava za zajedničko delovanje u prevenciji i upravljanju vanrednim situacijama u asocijacije rečnih slivova . Pored podrške u zajednici širi se i krug onih koji shvataju šta to radimo i koji nas , na razne načine ,podržavaju poput Kancelrije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije , Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu , Stalne konferencije gradova i opština,UNDP za Srbiju, FAO za Srbiju ,Caritas-a , naučnih i obrazovnih ustanova ,organizacija civilnog društva ,medija….evo ,zaključno sa ovom ukazanom nam prilikom ,i čašću , da i vama predstavimo naše aktivnosti“

Print Friendly, PDF & Email

Broj pregleda: 782

Komentari su zatvoreni.