subota, 20. april 2024.

Kraljevo domaćin naučnog skupa o delu zaboravljenog srpskog inženjera

Promocija rezultata Dobrivoja Božića u oblasti razvoja sistema kočenja vozova

Objavljeno: 25.11.2016. | autor: KV Novosti -on line

dr-novak-nedic-organizator-naucnog-skupaDanas  je ,u Kraljevu,  u organizaciji  Fakultet za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu  , održan tematski skup “Dobrivoje S. Božić – izumitelj savremenog sistema kočenja voza“ . Cilj ovog  naučnog skupa nacionalnog karaktera je  bliže definisanje mesta i uloge inženjera Dobrivoja Božića u svetskim dostignućima XX veka,  kao i njegovo mesto među izumiteljima iz Srbije i srpskog porekla. Sadržaj  rada skupa vezan je za promociju rezultata Dobrivoja Božića u oblasti  razvoja sistema kočenja vozova, a povodom 130 godina od njegovog rođenja u Staroj Raškoj i 40 godina postojanja Univerziteta u Kragujevcu. Na skupu su  prezentovani radovi najeminentnijih stručnjaka u Srbiji  iz oblasti železničkog mašinstva. Na početku naučnog skupa učesnici i njihovi gosti upoznati su sa delovima izuzetno bogate biografije Dobrivoja Božića koju je priredio prof.dr.Novak  Nedić organizator naučnog skupa u Kraljevu. Inženjer mašinstva Dobrivoje S. Božić, je  rođen  4. januara 1886. godine u Raški  koja se , tada,  nalazila  na samoj granici sa Otomanskim carstvom, u Kraljevini Srbiji   kao prvo dete ,  mladog paroha Savatija Božića i majke Bosiljke. Božići su živeli u Raški do 1894. Godine kada se , zbog složenih graničnih i političkih odnosa sele u Kraljevo gde  Dobrivoje u nastavlja  osnovnu školu . Posle  gimnazije završene  u Kragujevcu , školske  1903/04  godine obrazovanje nastavlja u domenu mašinskog inženjerstva na više fakuteta u Nemačkoj i postaje  inženjer mašinstva 10. novembra 1910. godine.  Zahvaljujući profesoru Rudolfu Dizelu (izumitelju dizel motora) stiče posebna znanja o konstrukciji gasnih i parnih turbina. Družio se sa Lavoslavom Ružičkim studentom istog univerziteta, a kasnije i nobelovcem za hemiju. Po završetku studija,  Božić se vraća u Srbiju i zapošljava se 1911. godine kod Srpskih državnih železnica u njihovoj glavnoj radionici u Nišu. Međunarodna konferencija održana u Berlinu 1909. godine, definiše novih  25 tehničkih uslova koje mora da ispunjava kočnica na teretnim vozovima pa mladi inženjer Dobrivoje Božić brzo uočava problem i potrebu međunarodnog železničkog saobraćaja , i  za manje od dve godine inženjerskog rada podnosi svoju prvu prijavu patenta u Nemačkoj 4. novembra 1913. godine  Nažalost, njegov stvaralački i istraživački rad prekidaju Prvi i Drugi balkanski rat, kao i Prvi svetski rat, u kome  on učestvuje, prvo kao dobrovoljac u artiljerijskom puku Moravske divizije, a zatim u Cerskoj bici. Ulaskom austrijanaca  u Kraljevo , Dobrivoje biva uhapšen 1916. godine i sa svojim ocem Savatijem biva osuđen (kao „komit“), a zatim deportovan u logor u Nežideru-Mađarska. Tu ostaje do pred kraj rata. Posle završetka Prvog svetskog rata 1919. godine Božić se vraća radu kod državne železnice Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i  intenzivno se vraća istraživanju i konstrukciji  kočnice.

jedno-od-izlaganja Posle nekoliko već prijavljenih patenata   1925. godine je  podneo zahtev  za  sertifikat  kočnice Međunarodnoj uniji železnica UIC . Ispitivanje je izvršeno 1927. godine i 1928. godine, na pruzi Zagreb – Karlovac  i Lič – Sušak (pruga sa nagibom na gotovo celoj dužini od 25 promila) da bi  sepembra 1928. godine, bio  dobijen sertifikat za njenu upotrebu u međunarodnom saobraćaju. Posle ovog sertifikata  Božić pokušava  da se njegova kočnica proizvodi, ali u zemlji nije bilo uslova za to pa  Božić prodaje licencu Češkoj Škodi za 400 000 dolara (navodi se i 500 000 zlatnih franaka), stim što je omogućeno pravo  njegovoj zemlji da može da ima sopstvenu proizvodnju bez nadoknade.Nakon II  svetskog rata biva hapšen pod izmišljenom optužbom da je sarađivao sa nemačkom okupacionom vlašću i od d njega se traži da se odrekne svoje nepokretne imovine, što on čini, te biva pušten iz zatvora. Izlazak iz zatvora koristi za ilegalno napuštanje zemlje 1947. godine sa svojom tročlanom porodicom, i to preko Jadranskog mora u Italiju, a potom i u Kanadu. Početkom šezdesetih godina vraća se u Jugoslaviju i ne odustaje od  primene usavršene kočnice u svojoj zemlji. Patentnoj Upravi u Beogradu sptembra 1964  prijavljuje pronalazak novih tipova  Božićeve kočnice,  i to univerzalne kočnice za teretne vagone sa dejstvom kako u sastavu teretnih vozova tako u sastavu putničkih i brzih vozova sa automatskim podešavanjem kočnih snaga prema brzini kretanja kola. Preminuo je u Beogradu 13.10. 1967. godine u 82. godini života a njegovim naslednicima je tek prošle godine vraćena njihova porodična kuća u Krunskoj 69 (nekadašnje sedište Demokratske stranke)
Povodom održavanja ovog naučnog skupa  večeras će u Narodnom muzeju u Kraljevu biti  upriličena izložba „Dobrivoje Božić-izumitelj i konstruktor“ autora Dragana Draškovića, Tomislava Nikodijevića i Aleksandra Pfićera.

Print Friendly, PDF & Email

Broj pregleda: 2073

Tagovi: , ,

Komentari su zatvoreni.