Амерички конгресмен Ерл Померој посетио Краљево

Спонзор бесплатних текстова. Сазнајте више о рекламирању на kraljevackenovosti.com
Са жељом да евоцира успомене из студентских дана, када је са групом Американаца, давне 1973. године, боравио у Краљеву, амерички конгресмен Ерл Померој, са сарадницима, поново је минулог викенда посетио град на Ибру.
- Лепо је бити код куће. Плакао сам када сам стигао, јер сам видео лице града у којем сам провео најлепше тренутке у свом животу, али и лица пријатеља, за које данас могу рећи да су ми као браћа и сестре, рекао је видно узбуђени Померој,
Конгресмену је током посете Краљеву друштво правила Џенифер Браш, отправник послова амбасаде САД у Београду, и сама учесник некадашње југословенско - америчке студентске размене. С обзиром на то да су свих ових година остали у контакту са породицама код којих су тада одсели, била је ово прилика за поновни сусрет пријатеља.
- Ерл је код нас провео читав летњи распуст. Играли смо кошарку крај Ибра, ишли на излете по околини града, а потом је за све нас организована и седмодневна екскурзија по бившим републикама СФРЈ - од Вардара па до Триглава. Сећам се да су наши гости из Америке задивљено посматрали како наш народ живи, говоре у глас Јасминка и Зоран Стојановић из Краљева, на шта је амерички конгресмен, у обраћању градоначелнику Краљева Љубиши Симовићу, са задовољством рекао:
- Знате ли Ви да ја овде у Краљеву имам брата? То је главом и брадом Зоран Стојановић, а како су мени овде у то време дали име Рајко, слободно ме можете звати Рајко Стојановић, уместо Ерл Померој!
Померој је, иначе, амерички адвокат и политичар који у горњем дому америчког парламента представља државу Северну Дакоту. Са њим су у Краљеву боравили и Џон Лис, Рејчел Леман, мајор Спирос Компаракис, као и Бред Бел и Роберт Кокта - саветници за политичка питања амбасаде САД, а дочекали су га челници Скупштине града и истакнути краљевачки привредници.
Ј. С.